PLANT-BASED ON A BUDGET

Image by PDPics from Pixabay

There is a general misconception that a plant-based diet is more expensive than a diet containing meat and dairy. However, it can actually be (and often is) very affordable! Here are some practical tips on how to be vegan on a budget.

Find out where it’s cheapest

The quickest and easiest way to buy food is a one-stop-shop, buying everything from a single supermarket – but it’s definitely not the most cost-effective approach. Shopping at different places will take more time but will save you money! Start keeping an eye on the prices of individual products or product categories (e.g. pantry items, fresh fruit and veggies, grains, frozen foods, canned foods, etc.). Once you have a better idea of what’s cheapest where, you can stock up once a week (for fresh foods) or once a month (for dry goods). For example::

  • A fresh produce market for fruit and vegetables.
  • A local Asian grocer for dried beans and legumes, rice, spices, and herbs.
  • Supermarkets for frozen and canned foods, pantry items etc.
  • A health store for more niche products such as nutritional yeast, tempeh, and liquid smoke.

Buy in bulk

For foods that you use regularly and which have a long shelf-life (e.g. grains, dried legumes, nuts and seeds, dried spices and herbs), buy in bulk. If you’re not sure about their shelf-life, store what you’re not using in an airtight container or zip-lock bag, and freeze.

Skip the luxuries

Many ready-to-eat convenience foods, such as vegan cheeses and meats, plant milks, and snacks and desserts, can be quite expensive, and they’re often not necessary. Skip past these when you shop (or buy one or two  for special occasions). Get used to snacking on whole foods and learn how to work with tofu (it’s really cheap from local Asian grocers).

Make it yourself

Making your own food really doesn’t need to take too much time. Set aside a day a week to make a bunch of food for the coming week. For example:

  • Hummus is super-easy to make. here’s really no reason to buy it.
  • Here’s a great recipe for bean burger patties.
  • Skip store-bought stuff plant-milk and make your own oat milk – it’s much cheaper than nut milk!

Use your freezer

Since you’re buying in bulk and setting aside regular time to prep food, you may as well cook in bulk, and make good use of your freezer. Invest in some airtight plastic containers and reusable zip-lock bags, and freeze portions of food to pull out on a given weeknight

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.